Yunan Etli Ekmeğe de Çöktü! Sahiplenmedikleri Bir Etli Ekmek Kalmıştı

Yunanlar, baklava, kokoreç ve cacıktan sonra Konya’nın meşhur lezzeti olan etli ekmeği sahiplenmeye çalıştı. Ancak Sivaslılar, Anadolu’nun bu lezzetini sahiplenerek, “Yunanlar gelip etli ekmeğin en iyisini burada yesin” dedi.

Etli ekmeğin kendilerine ait olduğunu vurgulayan Sivaslı aşçılar, bu lezzetin özellikle Sivas’a özgü olduğunu belirtti. Usta Ali Kara, “Sivas’ın kendine has özellikleri var. Genellikle dişi büyükbaş hayvanların etini kullanıp, iç harcını yağlı kaburga etlerinden hazırlarız” dedi.

”YUNANLARIN LEZZETLERİMİZİ SAHİPLENMESİNE ŞAŞIRMIYORUZ”

Yunanların Türk mutfağından lezzetleri sahiplenmesine şaşırmadıklarını ifade eden aşçı Burak Yücetağ, “Daha önceki yıllarda bazı yemeklerimizi sahiplenmeye çalışmışlardı. Ancak Türk milleti olarak lezzetimizle her zaman ön plandayız. Sivas için de etli ekmeğin çok meşhur bir yiyecek olduğunu söyleyebiliriz.”

Şef Mehmet Yalçınkaya ise etli ekmeğin Konya ile ünlendiğini belirterek, “Harcında kuşbaşı dana eti kullanılır ancak Sivas’ta da yapılır. Bölgenin coğrafi özellikleri bu lezzetin çeşitliliğine katkı sağlar” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x